Український Журнал Повна версія

Взимку можливі перебої з газом: експерт назвав проблему, якій приділяють недостатньо уваги

· Війна

Взимку Україна може зіткнутися з локальними перебоями постачання газу через ризики пошкодження інфраструктури. Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко наголошує на необхідності розвитку альтернативних логістичних рішень, ідеться в статті УНІАН.

"Через постійні обстріли газової інфраструктури, існують ризики, що у якісь дні взимку можуть бути перебої з газом в окремих регіонах України. Тому важливо забезпечити ще одну можливість децентралізованих поставок скрапленого газу – автотранспортом. Саме не за рахунок трубопроводів, а газовозами. Як нафтопродукти вже завозяться, так і СПГ можна завозити", - сказав експерт.

Він пояснив, що такі закупівлі не потребують морських терміналів. Достатньо лише поставити спеціальне обладнання, щоб СПГ знов запускати у систему після транспортування. За його словами, реалізацією таких рішень мають займатися самі підприємства, які готові страхувати свої ризики на випадок перебоїв з газом.

"Газовози – це абсолютно реальна річ, хоча про це чомусь замало говорять зараз. Коли на початку повномасштабного вторгнення росіяни розбомбили всі наші НПЗ, то ми вимушені були закуповувати бензовози. Тоді цю проблему було вирішено швидко. Так само і з газовозами зараз. Проблема закупівель газовозів вирішується, що сприятиме зменшенню залежності регіонів від трубопроводів у критичний момент. Але на це потрібно звернути більшу увагу уряду та бізнесу, яка наразі недостатня", - зазначив Омельченко.

Удари по газовій інфраструктурі України

Виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко повідомив, що український газовидобуток залишається "під прицільними ударами терористів" і є одним із основних секторів, якому росіяни намагаються завдавати максимальної шкоди.

Він також підкреслив, що цього року інтенсивність атак збільшується. За офіційною інформацією "Нафтогазу", з початку 2026 року і станом на перші дні червня ворог уже понад 170 разів атакував інфраструктуру компанії, тоді як загалом у 2025 році було завдано 229 ударів.

"Це лише цифри, які охоплюють активи Групи "Нафтогаз". А якщо до цієї статистики додати ще обстріли приватних компаній, то реальна кількість атак ще масштабніша. Фактично немає жодного підприємства, яке видобуває газ у східних областях і яке б не постраждало від росіян", - повідомив Петренко.

Реклама

Виконавча директорка Національної асоціації добувної промисловості України Ксенія Оринчак зазначила, що українська галузь пережила у 2025 році дві критичні хвилі, коли втрата потужностей сягала близько 50%. За її словами, у лютому минулого року виробничі потужності одномоментно впали на 40%, а після масованих жовтневих атак по Харківській та Полтавській областях видобуток обвалився на 40-60%.

"Проте, попри втрату половини потужностей у пікові періоди, підсумковий річний обсяг видобутку виявився на 2,4 млрд кубометрів вищим за песимістичні урядові прогнози", - повідомила Оринчак.

Вона пояснила це тим, що ворожі удари були переважно спрямовані на державні підприємства.

Джерело: УНІАН